Najčešći uzroci paralize facijalnog živca
Paraliza facijalnog živca (facijalna pareza) može uslijediti nakon različitih patoloških dogadjaja nakon kojih dolazi do oštećenja funkcije (mimike lica).
Za normalno i zdravo lice karakteristično je da mišići sa obje strane lica djeluju koordinirano kako bi tonus i balans vanjskih karakteristika bio što prirodniji. posljedično, kada dođe do paralize jedne strane lica, često biva zahvaćena i normalna strana.
Oštećenje određenih živaca u tim slučajevima može dovesti do gubitka tonusa oka ili pada usnog kuta na toj strani. To stanje je vidljivo već kod mirovanja. U nekim slučajevima, određene vrste pokreta bivaju onemogućene, poput zatvaranja oka.
Neki od najčešćih uzroka su:
- trauma lica
- posljedica preboljele Bellove (idiopatske) paralize
- oštećenje nakon kirurških zahvata na uhu i bazi lubanje itd.
Specijalizirane tehnike plastične kirurgije glave i vrata mogu poboljšati neke tipove paralize facijalnog živca i lica. Na taj način pomaže se što većem poboljšanju izgleda i funkcije važnih segmenata lica.
Mogućnosti korekcije
Radi poboljšanja nastale deformacije i sprečavanja daljnjeg pogoršanja, različite tehnike i materijali pomažu da se nastali defekt poboljša.
U tu svrhu upotrebljavaju se vezivno tkivo (fascija), ili mišićno tkivo.
Specijalni implanti prilagođeni su individualnom pacijentu. Oni pomažu da se popune depresije nastale na licu uslijed atrofije mišića lica.
U gornju vjeđu se može implantirati mala tanka pločica od zlata ili titana kako bi se osigurala normalna funkcija zatvaranja oka. Ova operacija zasebno izvodi se u lokalnoj anesteziji.
Također, pareza facijalnog živca može se korigirati i posebnim tehnikama poboljšanja izgleda i funkcije usana i lica.