Otoplastika - korekcija odstojećih uški
Sadržaj
OTOPLASTIKA - ESTETSKA KOREKCIJA UŠKI
Operacija uški – otoplastika je kirurški zahvat koji služi za vraćanje uške u normalni položaj kod odstojećih, tzv. klempavih ušiju, ali je moguće i reoblikovanje uške koja je na neki način deformirana.
To je vjerojatno najefikasnija operacija za korekciju bilo koje tjelesne mane. Sa sobom nosi velike fizičke i psihičke vrijednosti za pacijenta, uz vrlo mali rizik.
Problem nepravilnih uški nije samo estetski već i psihološki. Čak i kod manjih deformiteta, naročito kod djece, posljedično može doći do narušenog samopouzdanja i lošije adaptacije u školi. Iz tih razloga najčešći kandidati za otoplastiku su djeca, a operacija se izvodi idealno kada uške dostignu konačnu veličinu, što je oko 5–6 godine života.
U odraslih otoplastika također ima važan psihološki utjecaj. Često se ističe želja za promjenom frizure koja neće više morati prekrivati odstojeće uške.
Mogućnosti operacije ne sastoje se samo od vraćanja uške u normalni položaj već je moguće i njeno oblikovanje ili smanjivanje.
KONZULTACIJA
Kao što je pozitivan stav prema svakoj plastičnoj operaciji bitan, isto je naročito važno kada se radi o dječjoj ili adolescentnoj dobi. Razgovor s operaterom prije operacije pomaže roditeljima u procjeni što je za dijete najprikladnije, kako u fizičkom smislu tako i psihološki.
Pravo vrijeme pristupanja operativnom zahvatu jednako je važan detalj. Operacija ušiju u ranoj dječjoj dobi najpoželjnije je vrijeme iz nekoliko razloga:
- hrskavica je najmekša te zbog toga najprikladnija za oblikovanje i
- dijete će imati najveću psihološku korist od estetskog poboljšanja izgleda uške.
Tijekom konzultacije operater će pregledati sve strukture uške i s vama razmotriti mogućnosti korekcije. Čak i ako su uške samo odstojeće, bez drugih deformiteta, vjerojatno će biti potrebno operaciju učiniti obostrano za maksimalni učinak i simetriju.
Anestezija
U većini slučajeva otoplastika se može obaviti elegantno u lokalnoj anesteziji, čak i u starijoj dječjoj dobi. Razlog je jednostavan: uške se mogu efikasno anestezirati primjenom lokalnog anestetika. Izuzetak su vrlo mala djeca u kojih se zahvat ipak treba učiniti u općoj anesteziji.
Tipična otoplastika na obje uške traje oko 1,5-2 sata.
OTOPLASTIKA - OPERATIVNA TEHNIKA
NAKON OPERACIJE
Po završetku operacije, postavlja se sterilni povoj oko uški i glave nekoliko dana. Značajniji bolovi nisu uobičajeni. Jedinu nelagodu predstavlja nemogućnost spavanja u uobičajenom položaju (potrebno je izbjegavati spavanje na strani i pritisak na operirano područje). Nakon vađenja šavova (obično 7. dan od operacije), povoj se stavlja samo tijekom noći još mjesec dana. Time se uška čuva od traume i u ranom postoperativnom razdoblju.
RIZICI OPERACIJE
Rizici operacije ušiju su minimalni. Treba paziti na razvoj upale i stvaranja hematoma. Nakon vađenja šavi, ostaje tanki skriveni ožiljak sa stražnje strane uške, gotovo nezamjetljiv. Postoji vrlo mala šansa da se uška vrati prema početnom položaju radi tkivne memorije hrskavice.
Otoplastika ne može oštetiti sluh, a uspješna operacija podrazumijeva uške proporcionalne veličini i obliku lica i glave.